سئوالات متداول

گارانتی باتری های ایرانی

سیستم گارانتی باتری خودرو های ایرانی و خارجی با هم متفاوت است که معمولا مشتریان عزیز به دلیل عدم آگاهی کامل دچار مشکل می شوند. مشتری گرامی تمامی باتری های ایرانی دارای ۶ الی ۲۰ ماه گارانتی تعویض می باشند. کارخانه تولیدکننده باتری، گارانتی کننده باتری می باشد که برای استفاده از گارانتی ۶ الی ۲۰ ماهه آن بایستی به نمایندگی مجاز آن مراجعه کنید. شرکت های تولیدکننده ایرانی به دو روش گارانتی باتری های خود را سازماندهی می کنند.

باتری های دارای کارت گارانتی

اغلب تولیدکنندگان داخلی برای گارانتی محصولات خود کارت گارانتی قرار می دهند. در مواردی مشاهده شده که فروشندگان کارت گارانتی را به مشتریان نداده یا مدعی شده اند که این باتری گارانتی ندارد. در گارانتی این دسته از تولیدکنندگان باتری ایرانی فاکتور ملاک نیست و فقط کارت گارانتی ملاک است. در هنگام خرید یک عدد کارت گارانتی به شما داده خواهد شد. در کارت گارانتی یک شماره سریال ذکر شده که همان سریال بر روی بدنه باتری نیز حک شده و هنگام استفاده از گارانتی این سریال مطابقت داده خواهد شد. در کارت تاریخ پایان گارانتی ذکر شده که بدیهی است شرکت فقط در مدت تاریخ مذکور پاسخگو می باشد. در صورت مفقود شدن کارت گارانتی المثنی صادر نشده و گارانتی باطل می شود. برای استفاده از گارانتی ارائه فاکتور و کارت گارانتی ممهور الزامی می باشد.

باتری های بدون کارت گارانتی

توجه داشته باشید در برخی از تولیدکنندگان داخلی مانند شرکت پاسارگاد صنعت باتری سمنان، شرکت برنا باتری اصفهان، شرکت سپاهان باتری اصفهان، شرکت نیروگستران خراسان و … کارت گارانتی کاغذی حذف شده و گارانتی به صورت سیستمی باتری های خارجی (اس ام اسی) می باشد. دقت کنید که در بعضی از این تولیدکنندگان مانند شرکت سپاهان باتری اصفهان، گارانتی باید توسط خود مشتری مطابق با دستور العمل شرکت (که بصورت بروشور همراه باتری بوده و توضیحات کامل نحوه فعال سازی ذکر شده است) به صورت اس ام اسی فعال شود و در صورت فعال نکردن گارانتی توسط مشتری، گارانتی باتری کاهش می یابد و مشتری نمی تواند از تمام مدت گارانتی اعلامی شرکت استفاده کند. بدیهیست بعد از فعال سازی گارانتی (به صورت اس ام اسی) توسط مشتری، تاریخ اتمام گارانتی (مدت گارانتی) به مشتری از طریق اس ام اس اعلام می گردد. اما در برخی دیگر شرکت ها مانند شرکت پاسارگاد صنعت باتری سمنان یا شرکت برنا باتری اصفهان صرفاً کارت گارانتی کاغذی حذف شده است و مشتری نیاز به فعال سازی گارانتی باتری خود ندارد. برای اطلاع از مدت گارانتی (تاریخ اتمام گارانتی) دستورالعمل کامل به صورت بروشور همراه باتری می باشد بعنوان مثال برای استعلام پایان گارانتی محصولات پاسارگاد صنعت باتری سمنان کافیست شماره سریال باتری را به شماره ۱۰۰۰۴۵۱۰ اس ام اس کنید تا تاریخ اتمام گارانتی برای شما (از طریق اس ام اس) ارسال شود. برای استفاده از گارانتی اینچنین باتری هایی که فاقد کارت گارانتی می باشند ارائه فاکتور ممهور فروشنده کافیست.

گارانتی خارجی

سیستم گارانتی باتری های خارجی در هر شرکتی متفاوت است. شرکت های وارد کننده گارانتی کننده باتری می باشند که برای استفاده از گارانتی ۸ الی ۲۰ ماهه آن بایستی به نمایندگی مجاز آن مراجعه کنید. باتری های خارجی نیز مانند باتری های ایرانی دارای کارت گارانتی می باشند و یکی از نشانه های باتری های قاچاق نداشتن کارت گارانتی است که کاملا غیر معتبر و غیر قانونی می باشد. در کارت گارانتی یک شماره سریال ذکر شده که همان سریال به صورت برچسب بر روی باتری شما چسبانده خواهد شد و هنگام استفاده از گارانتی این سریال مطابقت داده خواهد شد. در کارت تاریخ پایان گارانتی ذکر شده که بدیهی است شرکت فقط در مدت تاریخ مذکور پاسخگو می باشد. درصورت مفقود شدن کارت گارانتی امکان صدور المثنی فقط با فاکتور ممهور شرکت امکان پذیر است که با توجه به نوع باتری مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت روزکاری زمان لازم دارد. استفاده از گارانتی نیاز به زمان ندارد. در مجموعه ما برای تمامی باتری های خارجی کارت گارانتی ۸ الی ۲۰ ماهه از تاریخ فروش برای مشتری صادر می گردد.

شرایط گارانتی

تمامی باتری های ایرانی و خارجی، دارای شرایط و قوانین یکسان جهت گارانتی هستند. البته هزینه گارانتی شرکت ها با هم متفاوت می باشند. منظور از هزینه گارانتی، مبلغی است که از شما در زمان استفاده از خدمات گارانتی، اخذ می گردد.

اتمام تاریخ گارانتی

در تمامی کارت های گارانتی مدت زمان گارانتی و تاریخ اتمام گارانتی ذکر شده است. یک باتری بسته به نوع و شرکت سازنده آن دارای ۶ الی ۲۰ ماه ضمانت تعویض است. عموماً باتری های سواری دارای ۱۲ ماه و باتری های نیمه سنگین و سنگین دارای ۶ ماه ضمانت هستند. این مدت زمان ۶ الی ۲۰ ماهه با توجه به تاریخ فاکتور شما و تاریخ پایان کارت گارانتی، هرکدام زودتر محقق گردد، از همان تاریخ محاسبه و همان ملاک سنجش تاریخ اتمام گارانتی است. همیشه قبل از خرید ابتدا در کارت ببینید که شرکت سازنده برای کالا خود چه مدت زمانی گارانتی قرار داده سپس مدت زمان را با تاریخ روز محاسبه کنید. اگر تاریخ اتمام کارت از تاریخ محاسبه شده شما زودتر بود نشان می دهد کالا تاریخ گذشته است لذا خریداری نکنید.

مثال گارانتی باتری خودرو

بعنوان مثال شما باتری در مورخه ۹۷/۱/۱ خریداری می کنید. در کارت گارانتی نوشته است که باتری شما ۱۲ ماه ضمانت دارد اما مشاهده می کنید که تاریخ اتمام گارانتی ۹۷/۱۱/۱ خورده است. اگر باتری شما در مورخه ۹۷/۱۲/۱ خراب شود نمی توانید از گارانتی استفاده کنید چون ملاک تاریخ اعتبار کمتر است و چون تاریخ اعتبار کارت کمتر از تاریخ اعتبار فاکتور شماست ملاک ۹۷/۱۱/۱ می شود. این نشان می دهد که شما یک باتری تاریخ گذشته خریده اید چون از ۱۲ ماه ضمانتی که در خود کارت نوشته بدلیل گذشتن تاریخ کارت نتوانسته اید استفاده کنید. اما حالت دیگری را در نظر بگیرید که شما باتری در تاریخ ۹۷/۱/۱ خریداری کرده اید. در کارت گارانتی نوشته است که باتری شما ۱۲ ماه ضمانت دارد اما مشاهده می کنید که تاریخ اتمام گارانتی ۹۸/۳/۱ خورده است. اگر باتری شما در مورخه ۹۸/۲/۱ خراب شود نمی توانید از گارانتی استفاده کنید چون ملاک تاریخ اعتبار کمتر است و چون یک سال از تاریخ فاکتور کمتر از تاریخ اعتبار کارت گارانتی شماست ملاک ۹۸/۱/۱ می شود یعنی یک سال پس از تاریخ فاکتور شما. این بازه زمانی، که کارت گارانتی، فرصتی بیشتر، از مدت اعتبار خودش دارد را فرصت خواب گویند یعنی فرصتی که یک فروشنده زمان دارد تا کالا را به فروش برساند و وقتی فروشنده زودتر کالا را به فروش برساند به این منظور نیست که شما مدت زمان گارانتی بیشتری دارید.
در این حالت زمان گارانتی شما از تاریخ فاکتور محاسبه می شود.

عدم مهر و امضا کارت گارانتی و ارائه فاکتور ممهور توسط فروشنده

برای استفاده از خدمات گارانتی، میبایست کارت گارانتی شما توسط فروشنده مهر و امضا شده و تاریخ فروش در آن قید شده باشد. همچنین باید فاکتور ممهور شده به همان تاریخ با درج مشخصات کالا و قیمت، به همراه داشته باشید. مفقود شدن کارت گارانتی نیز سبب ابطال گارانتی می شود.

مخدوش شدن کارت گارانتی

ایجاد هرگونه خدشه در کارت گارانتی سبب ابطال آن می شود.

عدم تطبیق سریال باتری و سریال کارت گارانتی

کارت گارانتی مانند شناسنامه باتری هست و تنها راه تطبیق کارت با باتری، سریالی است که مشترک بر روی بدنه باتری و کارت گارانتی حک شده است. اگر سریال کارت مطابق سریال حک شده روی بدنه باتری نباشد، باتری شامل گارانتی نمی شود.

آسیب فیزیکی به باتری

شکستن یا سوراخ شدن یا ترکیدن باتری به هر دلیلی که باشد سبب ابطال گارانتی می گردد.

شارژ نامناسب دینام

شارژ کم یا زیاد دینام سبب آسیب وارد شدن به باتری می شود. در این حالت باتری از گارانتی خارج شده است.

دِفُرم شدن باتری

به هرگونه تغییر شکل ظاهری باتری، دفرم شدن می گویند. معمولاً دفرم شدن باتری بر اثر ازدیاد شارژ دینام است. دفرم شدن باتری به هر دلیلی که باشد سبب ابطال گارانتی می گردد.

خشک شدن الکترولیت باتری

خشک شدن الکترولیت باتری در باتری های سیلد بدلیل شارژ نامناسب دینام و در باتری های اسیدشارژ بدلیل عدم رسیدگی به موقع مشتری می شود. خشک شدن الکترولیت سبب ابطال گارانتی می گردد.

اتصال کوتاه یا آسیب فیزیکی به قطب های باتری

قطب های باتری به هردلیلی اگر آسیب ببینند و آب شوند باتری از گارانتی خارج شده است. بعضی اوقات بدلیل سفت و محکم نبودن بست باتری، قطب باتری آسیب میبیند که این خود سبب ابطال گارانتی می گردد.

خارج شدن رنگ نشانگر (چشمی یا هیدرومتر) از حالت سبز

برخی باتری ها که دارای نشانگر هستند حتماً باید رنگ سبز نشانگر حفظ شود. اگر نشانگر از حالت سبز خارج شود یا دینام معیوب است یا سیستم برق خودرو مشکل دارد. باتری که نشانگر آن سبز نباشد شامل گارانتی نمی گردد.

سلام این قیمتی که زدین باید باتری کهنه خودمونو تحویلتون بدیم؟ آخه دوستم۶۰آمپرسیلداوربیتال سپاهان خریده۷۲۰تومن باتریشم تحویل فروشنده داده..گفته اگه باتریتو ندی۱۰۸۰تومن باید پول بدی

سلام خدمت شما
تمامی قیمت های مندرج در سایت با تحویل فرسوده هم آمپر محاسبه گردیده است
در صورت کسری فرسوده و یا نداشتن آن با شماره های موجود در بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید
با تشکر
اهواز باطری

این قیمت باتحویل باتری کهنه خودمون هست یا بدون تحویل باتری؟؟ اگه باتریمونو تحویل ندیم قیمت چند میشه

سلام خدمت شما
تمامی قیمت های مندرج در سایت با تحویل فرسوده هم آمپر محاسبه گردیده است
در صورت کسری فرسوده و یا نداشتن آن با شماره های موجود در بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید
با تشکر
اهواز باطری

پاسخ خود را پیدا نکردید؟

درصورتی که پاسخ سئوال خود را پیدا نکردید میتوانید آن را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. همچنین با ارسال سئوال خود به ما کمک میکنید تا این صفحه را کامل‌تر کنیم.